„Owoce i warzywa w szkole”

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła nadal uczestniczy w europejskim programie „Owoce i warzywa w szkole”, który jest programem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej. Program ten finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz ze środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Całkowity budżet programu w Polsce w roku szkolnym wynosi około 12,3 mln EUR.

W ramach tego programu uczniowie klas I-III naszej szkoły otrzymują nieodpłatnie 2 razy w tygodniu porcję owoców i warzyw lub sok. Głównym celem jest kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, w tym spożywanie owoców i warzyw oraz podniesienie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania. Realizacja ww. celów programu ma również skutecznie przeciwdziałać:

• wzrastającej liczbie z nadwagą i otyłych wśród dzieci w wieku szkolnym;
  • wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowane nieodpowiednią dietą wynikającą m. in. z braku ukształtowania w młodym wieku prawidłowych nawyków żywieniowych;
  • spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.

Uczestnictwo w programie ,, Owoce i warzywa w szkole ” zainspirowało naszych uczniów do wypowiedzi literackich. A oto jedna z nich:

Chętnie owoce i warzywa jemy.
Przez to może nie zachorujemy.
Witaminy nas obronią przed wirusami
i przeróżnymi złymi bakteriami.
Zamiast chipsów soki wybieram.
Otyłości i nadwadze nigdy się nie damy.
Cieszymy się, że za to nie płacimy.
Troskę o dzieci w kraju widzimy.
Za owoce i warzywa pięknie dziękujemy.
O porządku po ich konsumpcji pamiętać będziemy.